Wodospady Kravica – Kawałek raju

Wodospady Kravica

Adres:

 • Bośnia i Hercegowina
 • W pobliżu miasta Ljubuški
 • Dojazd:

 • Wodospady znajdują się w okolicach miasta Ljubuški i wioski Studenci
 • Jadąc od strony Medziugorie po dojechaniu do drogi M-6 należy skręcić w lewo w kierunku Čapljina i po około 2km skręcić w prawo za znakami
 • Wstęp:

 • 1 BAM (~ 2,5 zł), możliwość płatności w euro
 • Informacje:

 • Grupa kilkunastu wodospadów (ponad 100m szerokości) położonych na rzece Trebižat
 • Wysokość wodospadów około 25m
 • Możliwość kąpieli pod wodospadami
 • Restauracja powyżej wodospadów
 • Bar nad wodospadami
 • Pole namiotowe
 • Parking dla samochodów osobowych
 • Dane aktualne na dzień 2013.08.10

  Raj odkryty!

  Jest takie miejsce. Ukryte gdzieś daleko, na odludziu, wśród lasów, nad rzeką i z dziewiczym krajobrazem. W wyobraźni to raj, który pobudza wszystkie zmysły. Do Twych uszów dociera szum wody. W upalny dzień na skórze czujesz lekki powiew chłodu. Schodzisz po schodach. Do Twoich oczów dociera obraz – wylewające się znikąd strumienie wody. Schodzisz dalej i widzisz nieckę, a w niej jezioro i zespół kilkunastu niemałych wodospadów. Dookoła otacza Cie zieleń, gwar ptaków i… ludzi. Wytężasz wzrok, a tam bar i kąpiący się w jeziorze tubylcy. Bajkowo, magicznie i tak jak to sobie wymarzyłeś. Znajdujemy się przy Wodospadach Kravica w południowej Bośni i Hercegowinie. Nie musisz już szukać sztucznych basenów z biczami wodnymi. Tutaj masz wszystko naturalne (no prawie wszystko). Jeszcze nie zniszczony przez człowieka krajobraz jest tym, którego się szuka od wielu lat, aż nagle niespodziewanie trafia Ci się takie cudo. Rozstrzelone na ponad 100m szerokości wodospady same w sobie są nie małą atrakcją, a do tego wszystkiego możesz zanurzyć się w głębinach czystej wody, dotknąć i poczuć atmosferę tego miejsca.
  Z jednej strony chciałoby się chronić przyrodę i w niezmienionym kształcie pokazywać takie cuda innym pokoleniom, a z drugiej strony czemu nie korzystać i nie czerpać przyjemności z tego miejsca tak jak kiedyś robili to nasi przodkowie. Dziś większą część niesamowitych miejsc się zamyka, ogradza i nie pozwala dotykać, można jedynie na nią popatrzeć i to dość często w ograniczonym zakresie. Po pobycie nad Wodospadami Kravica stwierdzamy, że gdzieniegdzie zamiast sztucznych zbiorników wodnych, rezerwatów przyrody czy parków, gdzie oglądasz cuda zza szyby autobusu powinno się zostawić tych kilka naturalnych i pięknych miejsc, by móc oddać się w pełni przyrodzie i poczuć ją na własnej skórze.
  Wodospady Kravica są popularnym miejscem wśród lokalnej ludności, ale też dzięki swojemu położeniu i bliskości z popularnym Mostarem oraz pielgrzymkowym Medziugorie, są coraz częściej (co nie dziwi) nawiedzane przez turystów i licznych pielgrzymów. Na szczęście nas ominął ten najazd i mogliśmy się cieszyć w zasadzie tylko lokalną ludnością. Nie musieliśmy stać w kolejce by znaleźć się pod kroplami spadającej z 25m wody. Po wejściu do jeziora, woda była przyjemnie zimna, a stojąc bezpośrednio pod wodospadem powiedziałbym, że lodowata. W gorący dzień taka kąpiel jest zbawieniem. W naszym przypadku, akurat nie było ponad trzydziestostopniowego upału, a wręcz przeciwnie zaczynało się delikatnie zachmurzać, stąd pewnie woda wydawała nam się jeszcze bardziej zimna i jeszcze bardziej orzeźwiająca. Warto było poczuć się jak “dzikus” kąpiący się pod naturalnym prysznicem w dziewiczych rejonach rzeki Trebižat. Oprócz przyrody pod wodospadami znajduje się także bar z równie zimnym piwem oraz pole namiotowe. W barze natomiast najbardziej zainteresowały mnie stoliki. Jedyne w swoich rodzaju – położone na płasko bębny od lin. Rewelacja. Jak nie dużo trzeba, aby stworzyć coś oryginalnego.
  Będąc w chorwackiej Dalmacji, na Riwierze Makarskiej nie sposób nie zrobić sobie wypadu poza zatłoczone plaże i nie udać się do tego raju. Dojazd jest dość prosty, mimo iż znaków drogowych tam kierujących nie ma za dużo. My akurat jechaliśmy tam od strony Medziugorie, kierując się na miasto Ljubuski. Przed samym miastem po dojechaniu do głównej drogi (M-6) należy skręcić w lewo, jeśli się ktoś pomyli i skręci w prawo i kilkaset metrów dalej napotka rondo to znaczy, że należy zawrócić :). Kierunek Capljina. Po około 2km od rozjazdu jak informuje znak drogowy należy skręcić w prawo i po kilku km dojeżdżamy do celu. Parking jest za darmo, ale wejście na teren wodospadów płatne ~0,5 euro. Później schodami w dół i już jesteśmy w innym świecie.
  Wodospady Kravica to jedno z najpiękniejszych naturalnych miejsc w jakich byliśmy. Dla nas to kawałek raju.

  Galerie zdjęć

  Reklama


  Dodaj komentarz