Recenzja książki “Ptaki Tatr i Podtatrza”

“Wolny jak ptak”

Bardzo luźno podchodząc do tematu podróży pokażemy Wam dziś ptaki. W końcu one też podróżują i ciągle spotykamy je na swojej drodze w każdym zakątku świata. Jest takie powiedzenie “Wolny jak ptak”, a my staramy się właśnie tacy być. Wolni i niezależni. W niemal 90% przypadków omijamy biura podróży. Sami sobie takim biurem jesteśmy. Pakujemy się, wsiadamy do samochodu, samolotu i pędzimy przed siebie. Jak ptaki nieskrępowanie latamy i podziwiamy to co dała nam natura i ludzka cywilizacja 😉 Podróże uwalniają nas od codziennych spraw i pozwalają cieszyć się wolnością.

Ptaki Tatr i Podtatrza

W nasze ręce wpadła książka autorstwa Włodzimierza Cichockiego: „Ptaki Tatr i Podtatrza”. Jak to bywa, Tatrzański Park Narodowy nie wydaje zwykłych książek. Wymieniony tytuł to wielki album latających stworzeń jakie możemy spotkać na naszych górskich, tatrzańskich szlakach. Jakże byliśmy zdziwieni, jak przeglądając kolejne karty albumu oglądaliśmy co raz to nowe gatunki i ich różnorodność. Układ książki jest przejrzysty i przyjemny. Każdemu ptakowi towarzyszy szczegółowy opis i bogate ilustracje. Spędzając czas w Tatrach widzieliśmy jedynie pojedyncze sztuki różnych gatunków, a tu okazuje się, że jest ich setki. Zamiast więc iść do zoo, wybierzemy się chyba w Tatry w poszukiwaniu odkrytych i nieodkrytych gatunków. Książko-album-encyklopedia „Ptaki Ttr i Podtatrza” dla każdego ornitologa to skarbnica wiedzy. W pierwszych rozdziałach dowiadujemy się o ptakach jakie występowały tu w epoce plejstocenu, chociaż rozdział ten jest mikroskopijny i zawiera jedynie parę stron. Dalej jest już lepiej i na niemal 400 kolejnych stronach możemy dowiedzieć się o ptakach gniazdujących w Tatrach począwszy od znanych nam bocianach czarnych, kaczkach krzyżówkach, jastrzębiach, orłach czy sowach do mniej popularnych derkaczy, raniuszków, pluszczy czy gajówek i kulczyków. Wiele z nazw jakie znaleźliśmy w książce słyszeliśmy po raz pierwszy. Nie gorzej jest w kolejnym rozdziale o ptakach niegniazdujących bezpośrednio w Tatrach, czyli tych z Podtatrza. Tu znów niezliczona ilość pierzastych przyjaciół o dziwnych nazwach. W albumie znajdziemy również opisy tych latających stworzeń, które tylko tu zimują lub przylatują na wycieczkę. Dosyć ciekawym rozdziałem jest też ten o współistnieniu człowieka i ptaków. Dowiemy się w nim o rysie historycznych polowań czy ptakach w kulturze górskiej. Na ostatnich kartach albumu znajduje się czysto naukowa wiedza, czyli karty charakterystyki opisanych tu gatunków.
Książka Włodzimierza Cichockiego nie jest typową książką podróżniczą, ale każdy kto lubi obcować z naturą z pewnością znajdzie w niej wiele cennej wiedzy i ucieszy oko pięknymi fotografiami.
Książkę i jej dane możecie znaleźć w sklepie TPN.

Reklama


Dodaj komentarz