Czechy: Kutná Hora, Kaplica czaszek
Kaplica czaszek
Adres:
Otwarte:
Wstęp:
Parking:
Dane aktualne na dzień 2011.08.15
Kaplica czaszek
Kutna Hora – Punkt nr 3 na naszej wakacyjnej trasie 2011. Trasa biegła przez stolice takich krajów jak Czechy, Słowacja, Austria i Węgry. Późnym wieczorem dojechaliśmy do Kutnej Hory w Czechach. Znaleźliśmy dogodne miejsce na nocleg – na parkingu pod sklepem koło cmentarza 🙂 Nocleg w porządku gdyby nie dostawa towaru o 6:00 rano, gdzie zbudziły nas przerzucane skrzynki, pudełka i palety oraz czesi odpalający na popych chyba najstarszą Skodę Favorit na świecie. Zapraszamy do relacji z małego miasta Kutna Hora i jednej z jego “atrakcji” – Kaplicy czaszek… W Czechach niedaleko Pragi (około 70 km) znajduje się niesamowita kaplica a w niej miliony ludzkich kości. Grobowiec tysięcy ciał. Mauzoleum pamięci i śmierci. Ossuarium, które zapada w pamięć. Kapliczka w Kutnej Horze znajduje się przy cmentarzu i zabytkowym kościele w dzielnicy Sedlec. Dużym zaskoczeniem było dla nas to, że Panie kasjerki słysząc nasz polski język wręczyły nam kartkę w języku polskim z historią kaplicy – taki mini polski przewodnik. Zresztą nie tylko w tym mieście na Czechach dostaliśmy takie przewodniki. W zasadzie tylko w Pradze takich nie było.Od samego wejścia witają nas kości i czaszki. Po zejściu ze schodków do wnętrza kaplicy spoglądają na nas oczodoły dziesiątek tysięcy osób. Robi to duże wrażenie. W kaplicy starannie ułożone zostało sześć piramid z ludzkich kości. Wszelkie elementy wystroju – kości. Żyrandol – kości. Herb – Kości. Świeczniki – kości. Monstrancja – kości. Kielich – kości. Napisy – kości. Kości, kości, kości – dookoła kości. Aż czuć swoje jak się zginają w stawach i czekają na kolejny ruch.
W 1870 roku potomkowie księcia Szwarcenberga z Orlika wynajęli rzeźbiarza i nakazali aby zrobił w kaplicy porządek. Rzeźbiarz w ciągu 3 lat stworzył największe w Europie ossuarium. Odkaził szczątki, oczyścił je, a następnie zaprojektował cała kaplicę. Wykonał herb rodziny Szwarcenberga z ptakiem dziobącym głowę, świeczniki, wazony i wiele wiele innych elementów wystroju kaplicy. Jednym z najbardziej imponujących jest wielki żyrandol wykonany ze wszystkich ludzkich kości z podstawkami z czaszek na świeczki.
W kaplicy nie ma dużo turystów, więc można sobie dokładnie obejrzeć z czego stworzony został człowiek. Na środku stoją cztery świeczniki na szczycie których anioły trzymają ludzkie czaszki. Czaszki trzymające w zębach piszczele to widok znany, który robi wrażenie. Stojąc pośrodku w półmroku w otoczeniu rzeczy, które kiedyś żyły, do świadomości dociera myśl, że wszyscy jesteśmy równi i spotka nas ten sam los.
Warto zastanowić się nad potęgą śmierci. Mimo, że nikt nie zna imion pochowanych tu osób to są one wspomnieniem nad chorobami, wojnami, czcią, nieubłaganym czasem.