Muzeum Bursztynu w Krakowie

Muzeum Bursztynu

Adres:

  • 33-332 Kraków
  • Świętego Jana 2
  • Telefon: 601 824 646
  • www.ambermuseum.eu
  • Godziny otwarcia:

  • Codziennie
  • W godz. 10:00 - 21:00
  • Wstęp bezpłatny
  • Dane aktualne na dzień 2015.01.03

    Bursztyn – Złoto Północy

    Bursztyn – kamień który kojarzy nam się z Polskim Morzem Bałtyckim. Złocisty kawałek żywicy, który powstał miliony lat temu i w którym do dziś zachodzą procesy twardnienia. Bursztyn powstaje głównie z drzew iglastych. Ta sama żywica, którą uciapaliśmy się chodząc, jako dzieci po drzewach przy odrobinie szczęścia stanie się kiedyś pięknym cenionym minerałem (a w zasadzie kopalną żywicą). Istnieje około 60 odmian bursztynu. Najczęściej spotyka się te o odcieniu żółci, ale występują też bezbarwne, zielonkawe czy czerwonawe. Bursztyn jest bardzo ceniony w jubilerstwie, zwłaszcza tzw. Bursztyn bałtycki. W czasach Cesarstwa Rzymskiego był wartościowym towarem handlowym. Wtedy istniał słynny Bursztynowy Szlak, a dziś mamy A1 – Amber One, czyli Autostradę bursztynową.
    Wierzy się też, że bursztyn oprócz cech zdobienniczych posiada również właściwości lecznicze. Medycyna ludowa wspomina, że kamień ten pomaga na ból głowy, gardła czy też używa się go w leczeniu tarczycy, a nawet robi z niego nalewkę (dodatkowo używając co najmniej 70% spityrusu). Niewątpliwie bursztyn ma w sobie jakąś moc i magię. Nam przede wszystkim przypomina o polskim morzu, dziecinnych wakacjach i beztroskim odpoczynku na plaży nad bałtykiem.

    Muzeum Bursztynu w Krakowie

    W Krakowie, w Sukiennicach, miejscu które od wieków kojarzone jest z handlem możemy kupić mnóstwo bursztynowej biżuterii i próbować zachwycić się tym Złotem Północy. Okazuje się jednak, że nie tylko tam możemy pooglądać bursztyny. Minerały te spotkamy także w pobliskim Muzeum Bursztynu przy ul. Św. Jana 2. Co prawda nazywa się to muzeum, ale ja nazwałbym to “ekspozycją” ciekawych okazów i przedmiotów wykonanych z udziałem tego minerału. Nie jest ono duże, nie jest imponujące, ale fajnie, że jest takie miejsce w Krakowie. Na dodatek wstęp jest darmowy. Muzeum łatwo jest przeoczyć w gąszczu punktów handlowych w obrębie krakowskiego rynku. Wejście nie różni się niczym specjalnym od innych w okolicy. W zasadzie to wchodzimy do sklepu z bursztynową biżuterią i przy okazji możemy podziwiać cenne zbiory. No na upartego można to potraktować odwrotnie, że to sklep jest przy muzeum, tylko czemu najpierw jest on, a dopiero w głębi pomieszczenie z eksponatami? Mimo to polecamy zajrzenie tam na kilkanaście czy kilkadziesiąt minut.
    W muzeum znajdziemy wiele bursztynów, od małych kamyczków do całkiem sporych, a wręcz ogromnych rozmiarów kamieni. Najciekawsze są jednak wykonane z nich przedmioty. Ptaszki, statki, rzeźby z wizerunkiem Jezusa. To, co zobaczymy w muzeum wydaje się takie naturalne i proste do wykonania. Jednak, precyzyjnie dopracowane w nich szczegóły, umiejętnie wkomponowane w inne surowce i przemyślana ich ekspozycja robią wrażenie. Wydaje się, że właśnie w takim stanie je znaleziono i nigdy nie poddano żadnej obróbce. Zobaczymy tu też wiele różnych, mniejszych i większych naszyjników, sygnetów i innej biżuterii. Jakbyśmy w takich rzeczach chodzili to może, nawet by nam się one podobały :). Oprócz ładnie obrobionych kamieni znajdziemy tu też takie zwykłe, dopiero co wykopane. Prześledzimy proces ich obróbki. Odkryjemy kamienie z różnych epok, a także pod lupą pooglądamy owady sprzed milionów lat. Byliśmy też zdziwieni, że odmian bursztynu jest tak wiele i są one tak różnorodne. Bursztynowe eksponaty posiadają swoje opisy po Polsku, Angielsku i… Chińsku.
    W zlokalizowanym w muzeum sklepiku możemy też kupić różne wisiorki, stateczki, szkatułki itp. Zdziwiła nas tylko cena, myśleliśmy, że wyroby z bursztynu są dużo tańsze (cena była wysoka, choć nie pamiętamy teraz ona wynosiła). Dobrze, że jest takie miejsce u podnóża gór, które przynajmniej, choć trochę przypomina nam o naszym polskim Morzu Bałtyckim.

    Reklama


    Dodaj komentarz