Kamienny Las (Pobitite Kamuni)

Kamienny Las

Adres:

  • Bułgaria
  • Obwód Warna
  • Pobitite Kamuni
  • Przy drodze nr 2
  • W pobliżu wsi Słynczewo i Straszimirowo
  • Współrzędne: 43°13'32.2"N 27°42'22.8"E
  • Miejsce:

  • Rezerwat przyrody
  • Formacje skalne
  • Wstęp:

  • Otwarte od 8:00
  • Wstęp: 3 lewy
  • Dane aktualne na dzień 2013.08.12

    Kamienny Las

    Jadąc z Bułgarii do Rumunii postanowiliśmy się zatrzymać w znanym lesie w okolicach Warny. Po dojechaniu na miejsce spodziewaliśmy się “lasu”, a zastaliśmy raczej przetrzebiony zagajnik. Nie jest to typowy las, ale Kamienny Las. Tutejsze drzewa nie posiadają liści, dzięcioł raczej popsuje sobie dziób niż wydrąży dziuplę. Nie położymy się pod drzewem na trawce, ani nie znajdziemy tu jadalnych grzybów. Zamiast drzew zobaczyliśmy natomiast wyrastające z ziemi wysokie na 12 m i grube na 2,5 m kamienne pionowe słupy przypominające konary drzew.
    Aby dostać się do tego unikalnego miejsca, wyruszając z Warny i jadąc w stronę Shumen, Razgrad, Ruse należy po około 15km zjechać z autostrady i poruszać się dalej drogą nr 2. Formacje skalne widać już z ulicy, ale sam wjazd na parking można łatwo przegapić, dlatego warto już wcześniej wypatrywać znaków. Warto też przyjechać tu wcześnie rano albo po południu. Cały teren jest otwarty i mimo iż byliśmy tu po godzinie 8 rano to i tak było strasznie gorąco. Warto jednak zrobić sobie małą przerwę w podróży i zatrzymać się tu na chwilę. Nie jest to wycieczka na cały dzień, ale z całą pewnością pozwala na zobaczenie czegoś unikalnego w skali europejskiej, a nawet światowej.
    Obszar występowania dziwnych form skalnych zajmuje około 50 km2, a w ich największym i najbardziej popularnym skupisku o długości 800m znajduje się Rezerwat Pobitite Kamuni (Kamienny Las). Po wejściu na jego teren pomiędzy porozrzucanymi kamieniami widzimy sterczące różnej wysokości pionowe kamienne słupki. Jest ich dość dużo, ich liczba dochodzi do 300 sztuk. Dodatkowo stąpając po piaszczystym białym podłożu cała sceneria wydaje się dziwna i magiczna. Część z tych słupów jest w różny sposób popękana, przez co przybiera różne fantazyjne formy. Jedne przypominają kopce termitów, inne uśmiechnięte twarze, a jeszcze inne wyglądają jak ludzie, zwierzęta albo grzyby. Część z nich wyrasta wprost spod piachu, a inne są jakby przyklejone do skał. Niektóre słupy są w środku dosłownie puste, a w niektórych znajduje się ziemią, na których szczycie rośnie trawa. Wiele z nich z biegiem czasu uległo erozji i owaliło się na ziemię lub opierają się o siebie, jeszcze bardziej uatrakcyjniając ich wygląd i czyniąc tą pustynię jak z bajki.
    Formacje te są również zagadką dla geologów, do tego stopnia, że istnieje aż 15 hipotez związanych z ich pochodzeniem. Naukowcy spierają się czy są to pozostałości po antycznych budowlach czy też powstały one w sposób naturalny. Najbardziej prawdopodobne teorie głoszą, że słupy powstały na skutek padania deszczu, który wsiąkał w piasek, przenikał w formie nacieków dalej do wapiennych skały, które to ulegały częściowemu rozpuszczeniu. Później przyszedł wiatr, zdmuchnął piasek i to, co mniej wytrzymałe, a światu pokazał mocne pionowe skalne konary. Inna teoria mówi, że kamienne drzewa miliony lat temu zostały uformowane przez wodę, jak jeszcze na tych terenach było dno oceanu, co potwierdza struktura piasku i znalezione skamieniałości morskich stworzeń. Być może są to też koralowe formacje albo starożytne drzewa mango. Dla nas najbardziej realna wydaje się legenda mówiąca, że są to pozostałości po kolumnach, które tworzyły świątynię Posejdona na Atlantydzie.

    Galerie zdjęć

    Reklama


    Dodaj komentarz